طراحی سایت کتابخانه آنلاین

همان‌طور که می‌دانید کتابخانه، محلی است که از مجموعه‌ای از منابع، اسناد و اطلاعات به وجود آمده است. این دسته از اطلاعات و اسناد به صورت کتاب در محل کتابخانه جمع آوری شده‌اند و در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، در حال حاضر سرعت علم و تکثیر متون علمی، افزایش قابل توجهی یافته است و کتاب‌های زیادی به سرعت روانه بازار می‌شوند. بنابراین لازم است امکان ذخیره این کتب افزایش پیدا کند.

طراحی سایت کتابخانه آنلاین

نکته قابل ذکر دیگر این است که بسیاری از کتابخانه‌های بزرگ با مشکل ازدحام جمعیت و اعضا مواجه هستند. اعضای این کتابخانه‌ها در بیشتر موارد، افرادی هستند که قصد دارند عضویت و یا کتاب خود را تمدید کنند و یا آن را تحویل دهند و یا کتاب جدیدی را دریافت نمایند.

لازم به ذکر است که کتابخانه باید به نحوی باشد که کاربران و اعضا بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اهداف خود دست یابند. بنابراین لازم است سیستم‌هایی طراحی شوند که به واسطه به کارگیری آن‌ها امکان دسترسی اعضا به منابع و متون کتابخانه با سرعت بسیار بالاتر، فراهم شود. چراکه سیستم‌های سنتی کتابخانه جوابگوی شرایط حاضر نیستند. مجموعه این عوامل باعث شده تا طراحی سایت کتابخانه آنلاین مورد توجه قرار بگیرد.

با طراحی سایت کتابخانه جمعیت را کاهش بده

قیمت طراحی سایت کتابخانه آنلاین

طراحی پایه
۳ میلیون شروع از
 1. پشتیبانی ۱۵ روزه
 2. طراحی ساده
 3. طراحی کاملا ریسپانسیو
 4. ___________________
 5. ___________________
 6. ___________________
طراحی نیمه حرفه‌ای
۴.۵ میلیون شروع از
 1. پشتیبانی ۶۰ روزه
 2. طراحی گرافیکی
 3. هاست ۱ گیگ ۲ ماهه رایگان
 4. دامنه .ir رایگان
 5. طراحی کاملا ریسپانسیو
 6. ___________________
طراحی حرفه‌ای
۵.۵ میلیون شروع از
 1. پشتیبانی یکساله
 2. طراحی سطح جهانی
 3. هاست ۵ گیگ ۲ماهه رایگان
 4. دامنه .ir یا .com رایگان
 5. طراحی کاملا ریسپانسیو
 6. ثبت سایت در گوگل

انواع طراحی سایت کتابخانه آنلاین

طراحی وب سایت کتابخانه آنلاین برای کتاب‌های فیزیکی

این دسته از سیستم‌های کتابخانه‌ای آنلاین، دارای امکانات متنوعی هستند. از جمله این امکانات می‌توان به سیستم عضویت، سیستم لغو عضویت، سیستم تمدید عضویت و .. اشاره کرد. هم‌چنین در طراحی این کتابخانه باید از سیستم ثبت تاریخ امانت گرفتن کتاب و هم‌چنین سیستم تمدید امانت، سیستم جریمه دیرکرد و… نیز استفاده کرد. از دیگر امکانات مورد نیاز این کتابخانه می‌توان سیستم جستجوی کتاب‌ها و منابع را نام برد. لازم به ذکر است که کتاب‌ها و منابع مختلف باید در این سیستم به صورت دسته بندی‌های مختلف موجود باشند. هم‌چنین ایجاد صفحه معرفی کتابخانه و سوابق آن و… نیز از جمله امکاناتی هستند که در طراحی سایت کتابخانه آنلاین باید مورد توجه قرار بگیرند.

طراحی وب سایت کتابخانه آنلاین برای کتاب‌های فیزیکی
طراحی وب سایت کتابخانه آنلاین برای کتاب‌های دیجیتالی

طراحی وب سایت کتابخانه آنلاین برای کتاب‌های دیجیتالی

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از کتاب‌ها و متون به روش دیجیتالی و الکترونیک تولید می‌شوند و طرفداران بسیار زیادی هم دارند. بنابراین با طراحی وب سایت کتابخانه آنلاین می‌توان مجموعه وسیعی از این منابع را در اختیار علاقمندان قرار داد. از جمله اقدامات مهمی که در طراحی این سایت‌ها باید مد نظر قرار گیرد می‌توان به این مورد اشاره کرد که در این وب سایت‌ها باید کتاب‌ها و منابع موجود، دارای دسته بندی مناسبی باشند تا از این طریق کاربران مختلف بتوانند با سرعت عمل بسیار بالایی به محتوای مورد نظر خود دسترسی داشته باشند. هم‌چنین این وب سایت لازم است امکان جستجو نیز داشته باشد تا کاربر بتواند به طور مستقیم به منبع مورد نظر خود دست یابد. در بعضی از این وب سایت‌ها امکانات و دسته بندی‌های دیگری نیز وجود دارد. از جمله دسته بندی‌های مطالب و متون بر اساس میزان بازدید و یا دسته بندی کتاب‌ها بر اساس رایگان بودن و یا رایگان نبودن، دسته بندی کتاب‌ها بر اساس میزان تخفیفات روزانه، هفتگی، مناسبتی و …

از طرف دیگر در حال حاضر تعداد کتاب‌هایی که به صورت صوتی منتشر می‌شوند نیز افزایش قابل توجهی یافته است. بنابراین در طراحی یک وب سایت کتابخانه آنلاین باید بخشی جداگانه، به این کتب اختصاص داده شود. در طراحی سایت کتابخانه آنلاین هم‌چنین می‌توان سیستم عضویت و پروفایل کاربری ایجاد کرد تا هر یک از کاربران بتوانند به راحتی به انواعی از منابع و کتاب‌ها دسترسی داشته باشند و از طرف دیگر قادر باشند برای خود یک کتابخانه شخصی ایجاد کنند و کتاب‌های مورد علاقه خود را در آن قرار دهند.

یکی دیگر از امکاناتی که به طور معمول در طراحی سایت کتابخانه آنلاین مورد توجه قرار می‌گیرد ایجاد درگاه پرداخت است. بنابراین کاربران این کتابخانه‌ها می‌توانند به کتاب‌هایی که برای فروش در نظر گرفته شده‌اند، دسترسی داشته باشند و آن‌ها را خریداری کنند و پس از پرداخت وجه مورد نظر، بتوانند کتاب مورد علاقه خود را دانلود کنند و مطالعه نمایند.

ویژگی‌های طراحی سایت کتابخانه آنلاین

طراحی جذاب و منظم

یکی از ویژگی‌هایی که هنگام طراحی سایت کتابخانه آنلاین باید مورد توجه قرار بگیرد توجه به زیبایی بصری و جذابیت سایت است. بنابراین چنین وب سایتی باید از نظر زیبایی شناسی به نحوی طراحی شده باشد که برای کاربران سایت خوشایند باشد. از طرف دیگر چینن سایتی باید از نظر عناصر گرافیکی به کار رفته در طراحی، متعادل و منظم باشد تا کاربران بتوانند به راحتی با آن کار کنند.

طراحی جذاب و منظم کتابخانه آنلاین
دسترسی اسان از مزایا طراحی وب کتابخانه است

آسانی دسترسی

یکی دیگر از ویژگی‌های مورد نیاز طراحی سایت کتابخانه به صورت آنلاین، آسانی دسترسی است. این وب سایت باید به نحوی طراحی شده باشد که بتواند اطلاعات و منابع موجود را به راحتی در دسترس بازدید کننده قرار دهد. بنابراین در طراحی این وب سایت توجه به نکاتی از قبیل ساختار، نمایش لینک‌ها، بخش‌های هدر و … ضرورت دارد.

دسترسی به پر کاربردترین ویژگی‌ها

در طراحی یک وب سایت کتابخانه آنلان، نباید همه چیز و تمامی موارد لازم در صفحه اصلی و ابتدایی قرار داده شود. در بیشتر موارد، مناطق صفحه اصلی به نمایش مواردی اختصاص داده می‌شود که دارای بیشترین میزان اهمیت هستند و یا پرکاربردترین این ویژگی‌ها و عناصر به شمار می‌روند. برای نمونه، در بیشتر موارد در طراحی سایت کتابخانه مشاهده می‌کنیم که مواردی از قبیل رویدادهای آینده کتابخانه، به روز رسانی‌های آن و اطلاعاتی از این دست در صفحه اول واقع شده‌اند.

استفاده از محتوای دقیق در طراحی وب سایت کتابخانه آنلاین

در صورتی که کاربران پس از ورود به وب سایت کتابخانه آنلاین، محتوای آن را به صورت دقیق و مفید مشاهده نمایند باعث می‌شود تا خود به خود میزان اعتبار آن سایت کتابخانه‌ای افزایش پیدا کند. این عامل میزان اعتماد کاربران را به سایت شما افزایش خواهد داد.

موارد مورد نیاز برای طراحی سایت کتابخانه آنلاین

از جمله مواردی که لازم است در طراحی یک وب سایت کتابخانه آنلاین مورد توجه قرار بگیرد می‌توان موارد زیر را نام برد. این موارد شامل راه‌های تماس با کتابخانه مورد نظر، سوالات متداول کاربران، مکان‌ها و ساعات کاری شعبه‌های مختلف کتابخانه، وبلاگ کتابخانه، سیستم RSS، لینک‌های شبکه‌های اجتماعی، تقویم رویدادهای مهم کتابخانه، جستجوی سایت مورد نظر و … است.

سفارش طراحی سایت کتابخانه آنلاین
فهرست