اصول انتخاب دامنه

اصول انتخاب دامنه

دامنه (domain) یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در طراحی سایت و سئو سایت است. به همین دلیل باید اصول انتخاب دامنه را بدانیم. از این‌رو تصمیم گرفتیم در این مقاله نکات مهم در انتخاب نام دامنه را برای شما بازگو کنیم. اسم سایت در سئو وب سایت مهم است. همچنین در شخصیت و برندسازی شما نیز مهم است. خیلی از کسب و کارها اسمی نادرست برای وبسایت خود انتخاب کردند. به همین دلیل نتوانستند رقابت خوبی را با رقیبان خود انجام دهند. پس از دور رقابت نیز خارج شدند. یک مثال ساده می‍‌زنم. اسنپ موفق‌تر از تپسی است. دلیل آن هم نام مناسب و روانی است که انتخاب کرده است.

نام گذاری دامنه دارای یک سری نکات کلیدی و حساس است. اگر آن‌ها را بدانید، می‌توانید برندسازی مناسبی کنید. اسم سایت مناسب شرط لازم در سئو است، اما شرط کافی نیست. زیرا در سئو وبسایت عوامل زیادی موثر هستند که نام گذاری domain یکی از این شرایط است. مقدمه را پیش از این طولانی نخواهم کرد. در ادامه به اصول مناسبی که باید در نام گذاری نام سایت رعایت کنیم میپردازیم.

تاثیر نام گذاری دامنه در سئو سایت

قبل از آنکه نکات مربوط به انتخاب دامنه برای سایت را بگوییم، باید بدانیم که چرا این مورد آنقدر مهم است. الگوریتم‌های گوگل همواره در حال تغییر و به روز شدن هستند. اما مواردی هست که همواره مهم بوده و باعث شده تا سئو کاران به آن اهمیت دهند. یکی از این موارد نام دامنه سایت است. زیرا شما با اسم سایت خود می‌توانید تا حدودی به گوگل بفهمانید که موضوع سایت چیست. این موضوع برای سایت‌هایی که در حوزه برند شخصی کار می کنند صدق نمی کند. در حوزه‌ای صدق می‌کند که می خواهند با اصول سئو و بهینه سازی، سایت خود را پیش بببرند. اگر کلمه طراحی سایت را سرچ کنید و سایت‌های صفحه اول را مشاهده کنید، متوجه می‌شوید که همه‌ی آن‌ها کلمه web یا site را در نام دامنه خود استفاده کرده اند. این امر نشان‌دهنده این موضوع مهم خواهد بود.

یکی دیگر از مواردی که دامنه بر سئو تاثیر می‌گذارد، کوتاه بودن نام گذاری های domain است. هرچه نام دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید کوتاه تر باشد، بهتر است. زیرا فرض کنید نام دامنه‌ی شما طولانی باشد و نام گذاری‌های صفحات شما نیز طولانی باشد. هنگامی که یک صفحه را سرچ کنید، با کلی url طولانی برای یک صفحه روبه‌رو می‌شوید که مناسب نیست. پس به این موضوع حتما دقت نمایید که نام مناسب باعث بهبود seo سایت شما نیز خواهد شد.

نکات مهم در انتخاب نام دامنه

تا اینجا با تاثیر دامنه بر سئو آشنا شدیم. در ادامه قرار است طی چند نکته‌ی مهم به اصولی که باید در انتخاب نام دامنه‌ی خود رعایت کنید، بپردازیم. این اصول همیشگی بوده و برای هر سایتی که می‌خواهد با سئو برندسازی کند، مهم است. زیرا همانطور که می‌دانید برخی اصول همیشگی و برخی مقطعی هستند. اما ما همواره در باپ وب اصولی را به شما عرض خواهیم کرد که همواره کارآمد باشد. همچنین در آخر مقاله چک لیست اصول نام گذاری در دامنه را برای شما قرار داده‌ایم.

۱- کوتاه باشد

یکی از اصلی‌ترین اصولی که باید در انتخاب کردن نام دقت کنید، کوتاه بودن آن است. این کوتاه بودن سبب می شود تا url پیج‌های شما نیز کوتاه شود. فرض کنید سایت شما با دامنه‌ی طولانی www.bopwebtarahiteiran.com باشد. وقتی یک صفحه از سایت شما نیز به این دامنه اضافه شود، یک url طولانی می‌شود. این طولانی بودن سبب می‌شود تا در سئو شما نمره‌ای منفی لحاظ شود. در اصول سئو سایت به این موارد کامل می‌پردازیم. اما در همین حد بدانید هم کفایت خواهد کرد.

۲- معنی‌دار باشد

یکی‌دیگر از اصولی که باید در انتخاب نام سایت دقت کنید، معنی‌دار بودن اسم دامنه است. اما منظور از معنی‌دار بودن چیست؟ اگر شما قصد دارید پرسونال برندیگ انجام دهید، نام دامنه دقیقا همان پرسونال برندینگ شما باشد. اگر شرکت هستید، اسم دامنه همان نام شرکت باشد. اما اگر می‌خواهید این نام دامنه بر سئو شما نیز تاثیر بگذارد، در قسمتی از آن کلمه‌ی کلیدی خود را قرار دهید. به عنوان مثال سایت ما، شرکت طراحی وب است. به همین دلیل در انتخاب نام دامنه‌ی خود کلمه‌ی web را قرار داده ایم. زیاد روی این موضوع نباید حساس باشیم. گوگل تا حدی تشخیص می‌دهد. اما سئو کاران می‌گویند بهتر است که کلمه‌ی کلیدی در دامنه باشد.

۳- یونیک باشد

به عنوان مثال سایتی به نام bopweb.ir وجود دارد. اما دامنه com آن وجود ندارد. شما در آن لحظه به‌دلیل آن‌که آن سایت با این برند معروف است، زرنگی می‌کنید و دامنه com را خریداری می‌کنید. اما کاملا کاری اشتباه انجام داده‌اید. زیرا سایت شما به‌هیچ عنوان با این نام بالا نخواهد آمد. پس یک بخشی از سئو که تاثیر برند است را از دست می‌دهید. پس سعی کنید اسمی را انتخاب کنید که قبلا کسی آن را انتخاب نکرده است. سعی کنید یونیک و منحصر به فرد باشید.

 

۴- از اعداد استفاده نکنید

یکی‌دیگر از اصول نام گذاری دامنه این است که از اعداد در آن استفاده نکنید. دامنه سایت باید کلاس کاری شما را نیز حفظ کند. به عنوان مثال اگر دامنه digikala.ir پر استفاده است، شما نباید دامنه digikala123.ir را خریداری کنید. کاری اشتباه است. زیرا هم زیبایی را از دست می‌دهید و هم بر روی برند خود تاثیر منفی می‌گذارید. domain سایت مانند نام کاربری در شبکه‌های اجتماعی نیست. از این‌رو باید به این موضوع حتما دقت کنید.

اسم ساز دامنه

روش‌های زیادی برای نام گذاری دامنه وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از اسم ساز دامنه است. سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای آن اسم‌های پیشنهادی زیادی را دریافت کنید. یکی از این سایت‌ها namemesh است. شما با مراجعه به این سایت و وارد کردن نام پیشنهادی خود، می‌توانید پیشنهادات فراوانی را دریافت کنید. همچنین به جز این سایت، سایت‌های مختلف دیگری نیز وجود دارد که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت.

اصول انتخاب دامنه با پسوند دلخواه

انتخاب دامنه با پسوند دلخواه

پسوندهای دامنه عبارتند از: com, org, ir, net و کلی پسوند دیگر که خودتان آن‌ها را بهتر می‌شناسید. هر کدام از این پسوندها برای سایت‌ها مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال پسوند edu بیشتر برای سایت‌های آموزشی، org برای سایت‌های سازمانی استفاده می شود. دیگر دامنه‌ها هم به همین صورت استفاده می‌شوند. از این‌رو باید پسوندی را انتخاب کنید که به موضوع سایت شما نیز مرتبط باشد. خیلی پیش آمده است افراد پسوندهایی را انتخاب کرده اند که هیچ ارتباطی به شرکت یا برند آن‌ها نداشته است. ثبت دامنه با پسوند دلخواه وجود دارد. اما باید این را بدانیم باید طوری رفتار کنیم که به همه بفهمانیم کار ما چیست.

اصول انتخاب اسم پیشنهادی برای سایت

در بالاتر به اصول انتخاب دامنه پرداختیم. متوجه شدیم که یک دامین خوب چه ویژگی‌هایی دارد. در این بخش قرار است به شما بگوییم که اسم‌هایی که انتخاب می‌کنید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. اگر در اصول انتخاب نام سایت به مشکل خورده‌اید، می‌توانید در این بخش مشکل خود را حل نمایید. زیرا بیشترین سوالی که از باپ وب پرسیده می‌شود این است که راهنمای مناسبی برای انتخاب اسم دامنه وجود دارد یا خیر؟ از این رو قرار شد تا در بخش کوچکی به آن بپردازیم.

۱- املای راحت واژه ها

باید تمام سعی خود را کنید که افراد را به اشتباه نیاندازید. زیرا در انگلیسی برخی لغات با املای متفاوت نوشته می‌شود. این متفاوت بودن واژه‌ها باعث می‌شود تا با نام سایت شما جور درنیاید. به همین دلیل افراد سایت شما را با نام‌های مختلف سرچ کنند که بعدها در برندینگ شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. به عنوان مثال نام محمود احمدی نژاد به طریق زیر نوشته می‌شود:

mahmood ahmadinezhad

mahmod ahmadinezhad

mahmoud ahmadinezhad

mahmood ahmadinejad

mahmod ahmadinejad

mahmoud ahmadinejad

مثال‌های دیگری نیز وجود دارد. این تغییر نوشتار برای کسی که به دنبال شماست سخت است. پس به این نکته توجه کنید که اگر نام برند شما یا اسم شما به این صورت نوشته می‌شود، از نام مناسب‌تری برای دامنه خود استفاده نمایید.

۲- تجسم شخصیت برند

یکی دیگر از اصول انتخاب نام دامنه این است که شخصیت کار شما را نشان دهد. به عنوان مثال دیجی کالا به معنای کالای دیجیتال است. زیرا ابتدا با کالای دیجیتال کار خود را آغاز کرد. پس شخصیت برند خود را خیلی ساده با دو کلمه توصیف کرد. این توصیف کردن و تجسم کردن در نام دامنه باعث می‌شود تا در ذهن کاربر نیز راحت‌تر بمانید. پس سعی کنید اسم‌های پیشنهادی زیادی را امتحان کنید. با این کار به نام گذاری دامنه راحتی دست پیدا خواهید کرد.

چک لیست نام گذاری دامنه

 1. کوتاه
 2. روان
 3. توصیف کننده شخصیت برند
 4. عدم استفاده از اعداد
 5. یونیک و انحصاری
 6. معنی دار

در پایان از شما درخواست داریم تا اگر نظری در این‌باره دارید با ما در میان بگذارید. اگر سوالی برای شما باقی مانده است نیز از قسمت نظرات می‌توانید آن را بیان بفرمایید.

نوشتهٔ پیشین
زبان طراحی سایت چیست؟
نوشتهٔ بعدی
سئو سایت فروشگاهی

پست های مرتبط

۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • به نظرتون دامنه ir بهتره یا com ؟

  پاسخ
  • سلام
   فرقی ندارد. بهترین کار این است که از هر دوی آنها استفاده کنید و یکی از آنها را ریدایرکت به آن یکی کنید.

   پاسخ
 • به نظرتون برای انتخاب یک دامنه ی مناسب da و pa اون رو چک کنیم که قبلا وجود داشته یا نه یا نیازی نیست؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   بله حتما قبل از خرید دامنه یک سرچ کوچکی در گوگل و ابزار moz داشته باشید تا اطلاعات آن دامنه را بررسی کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .

فهرست